Аналіз новели Олеся Гончара “Модри Камень”
Аналіз новели “Модри Камень” варто зберегти у закладки кожному, хто готується до ЗНО з української мови та літератури в 2020 році. Багато матеріалів такої тематики ви не знайдете в мережі, адже цей твір вперше внесли до програми тестування. Тут ми аналізуємо тематику і проблематику новели. Читайте твір повністю (знайти його можна ТУТ) і гайда з’ясовувати незрозуміле!
Новела “Модри Камень” є найцікавішою з творів воєнної тематики. У журналі “Україна” вона була надрукована ще до появи “Прапороносців”. Хоча несправедлива критика болісно вразила письменника, та все ж таки він у новелі показав свій справжній талант.
Жанр: новела
Літературний рід: епос
Літературний рід: епос
Тема: спогади руського (тут у значенні українського) вояка-партизана про зустріч з дівчиною Терезою у словацьких горах.
Ідея: показ цінності простих людських почуттів (доброти, симпатії, довіри, закоханості) у надзвичайно складні воєнні часи.
Ідея: показ цінності простих людських почуттів (доброти, симпатії, довіри, закоханості) у надзвичайно складні воєнні часи.
Проблематика: війна як руйнівник життя; подвиг солдатів-партизанів; прості людські почуття у воєнний час; закоханість як ознака життя в людських серцях; любов до рідного дому, рідної землі; кохання як вічне почуття.
Герої
- Оповідач;
- його товариш Ілля;
- дівчина Тереза;
- мати Терези;
- словацькі вояки (у спогадах матері).
Сюжет та композиція
- Експозиція: оповідач зі сховку спостерігає за дівчиною.
- Зав’язка: прихід партизанів (оповідача і його друга Іллі) у дім Терези і її матері.
- Розвиток дії: перебування партизанів в словацькому домі, їх відхід.
- Кульмінація: розповідь матері про те, як забрали Терезу.
- Розв’язка: спогади-мрії оповідача про кохану.
Новела складається з п’яти розділів. Найменшим за розміром є перший, найбільшим – другий. Новела написана у формі звертання оповідача до Терези. Наприклад: “Скочивши з стiльця, ти стала навпроти мене”; “Куди ти задивилась? У що заслухалась?”.
У п’ятому розділі містяться елементи п’єси – розмова героїв подана як репліки персонажів п’єси:
Тереза. Де ви так довго були?
Я. Уже все закiнчилось. Тепер я вже не пiду вiд тебе.
Твір є глибоко меланхолічним, передає сум оповідача, його тугу за нерозквітлим коханням. У новелі можна віднайти елементи потоку свідомості.
Олесь Гончар оберігав і примножував енергію гуманності, доброти, національної честі та гідності. Автор зобразив трагічно обірване війною почуття між радянським солдатом та іноземною дівчиною-словачкою.
Несподіване кохання до красуні Терези прийшло всупереч війні. Не закріпилося воно в реальному житті, бо дівчина загинула від рук поліцая. Але кохання продовжує жити у пам’яті солдата, в його мріях, у яких він розмовляє з Терезою, як із живою:
“Померкло, стерлося все. Навіть те, що звуть незабутнім першим коханням. Чому ж ця випадкова зустріч, єдиний погляд, єдина ява у великій драмі війни, чому вона не меркне і, відчуваю, ніколи не померкне? Ти — як жива. Бо далекі Рудні гори скрізь ідуть за мною, ближчають з кожним днем, щодалі ширше розгортаючись у своїй трагічній чарівності. Ти виходиш на дерев’яний різьблений ґанок у білій легкій сукні з чорною пов’язкою на рукаві і дивишся вниз, за Модри Камень, де колись, пролягала наша оборона. Тепер скрізь уже поросла буйна трава”.
Сюжет ніби сам по собі простий, та він вміщує в собі основну думку: сила кохання, нездоланна любов сильніше за смерть. Випадкова зустріч у гірській словацькій оселі навічно ранила ніжним почуттям серця двох не знайомих раніше людей: оповідача, воїна-визволителя і Терезу.
Немає коментарів:
Дописати коментар