"Людині бійся душу ошукать,бо в цьому схибиш - то уже навіки". Ліна Костенко."

вівторок, 29 січня 2019 р.








Як формулювати аргументи, приклади і висновки: план дій

Як формулювати аргументи, приклади і висновки: план дій


Виклад матеріалу в інших частинах роздуму є не менш важливим, ніж правильне формулювання тези. Тут викладено основні настанови, керуючись якими учасникові ЗНО буде легше знайти правильний шлях до вдалого написання власного висловлення. Гайда засвоювати!

Тезу твору неодмінно треба довести за допомо­гою аргументів. Аргумент – це не приклад, а думка, яка доводить тезу.

План дій для формулювання аргументів:

1.Уважно перечитати сформульовану тезу.
2. Вирішити, які думки (мінімум дві) можуть довести істинність вашої тези.
3. Сформулювати їх, чітко виокремивши.
4. Перевірити, чи вони справді аргументують ваш тезу.
5. Не забути про обов’язкові вирази, потрібні для ар­гументації думки.
Як приклад наведу аргументи до деяких запро­понованих раніше тез.

Потрібно цінувати те, що маєш, а не те, про що мрієш
1. Свою думку я можу аргументувати так. По-перше, життя у всіх його виявах багате й різноманітне, а люди­на, яка скерована лише на мрію, може не помітити цього. По-друге, народна мудрість засвідчує правильність тако­го погляду на життя: «Краще синиця в руці, аніж жура­вель у небі»; «Що маємо, не бережемо, а коли втрачаємо – плачемо».
2. На користь мого переконання можу навести такі аргументи. По-перше, людині властиво завжди прагнути до чогось кращого, нового, а по-друге, шлях до здійснення мрії, сповнений перешкод і труднощів, виховує нас, робить сильнішими, дарує радість відкриттів.
До майбутнього ми йдемо, озираючись на минуле
    Моя думка ґрунтується на історичному досвіді люд­ства: завжди вважалося необхідним глибоко вивчати й аналізувати минуле народів, країн, династій, рухів, політич­них партій… Другий аргумент – зі сфери індивідуального життя: безперечно, минуле людини (дитинство, юність, соціальний досвід) впливає на її сьогодення й майбутнє.
Ніщо не звеселяє душу людини так, як споріднена праця
Моя думка ґрунтується на таких аргументах. По-перше, кожна людина має вроджену схильність і здібності до певної діяльності, у якій може повністю виявити себе. По-друге, життя стає повноцінним лише за умови ре­алізації особистості в суспільстві, і саме споріднена праця дарує таку можливість.

Часто учні не розуміють, чи обов’язково викори­стовувати вирази «по-перше», «по-друге». Це не вимога, але такі вставні слова допома­гають організувати виклад матеріалу більш чітко й логічно, а аргументи – ідеальне місце твору, де їх можна використати.

План дій для наведення прикладів:

1. Уважно перечитати сформульовані тезу й аргумен­ти.
2. Вибрати приклади з літератури та з історії чи влас­ного життя.
3. Приклади подавати стисло: не переказувати змісту твору, не аналізувати докладно образи.
4. Перевірити, чи приклади справді стосуються вашої тези й аргументів.
5. Не забути про обов’язкові вирази, потрібні для на­ведення прикладів.
Наголошуємо на третьому пункті плану дій: не переказувати змісту твору, не аналізувати докладно образи. Власне висловлення – твір-роздум на вільну (найчастіше – морально-етичну) тему, а не літературну, тож варто стежити, щоб висловлення не обернулося на аналіз худож­нього твору.
Один приклад – один абзац, а не сторінка! Почати приклади можна так:
«Із приводу порушеної проблеми хочеться згадати відомий твір (такий-то такого-то письменника)».
А далі додати три-чотири речення чи про тему, чи про образи, якийсь елемент сюжету, проблему, порушену у творі, залежно від сформульованої тези й аргументів.
Підкреслюємо, що приклад з літератури чи інших видів мистецтва буде повноцінним лише за умови, коли зазначено автора (письменника, режисера, художника) і назву твору. Також варто бути обережним із жанром: якщо учень не впевнений (роман це чи повість і т. ін.), краще написати «відо­мий твір» – так випускник убезпечить себе від утра­ти одного бала за фактичну помилку.

Щодо висновку твору акцентуємо: він має підтвердити правильність тези. Тож фактично треба повторити думку, висловлену на початку твору, але, звичайно, іншими словами.
Висновок повинен бути компактним: не потрібно формулювати якісь нові твердження чи уточнювати висунуту тезу – так учень ризикує заплутатися. Усе досить просто: обов’язкові слова (отже, таким чином, можна підсу­мувати тощо) й одне-два речення, суголосні тезі.

План дій для формулювання висновку:

1. Перечитати свою тезу.
2. Переформулювати її іншими словами.
3. Не забути про обов’язкові вирази, потрібні для ви­сновку.
Для зразка знову звертаємося до запропонованих вище тез.

Потрібно цінувати те, що маєш, а не те, про що мрієш
1. Отже, можу підсумувати: те, що ми маємо, здатне зробити нас щасливими, якщо ми помічатимемо й цінува­тимемо його, тимчасом як зайва мрійливість позбавляє лю­дину можливості насолоджуватися життям уже сьогодні.
2.  Отже, без мрії людське життя неповноцінне. Саме мрія дає нашому існуванню сенс і надію, окрилює людину, надихає на звершення.
До майбутнього ми йдемо, озираючись на минуле
    Таким чином, можна зробити висновок, що минуле, справді, визначає наше майбутнє. Людина, яка розуміє причини своїх помилок і невдач у минулому, намагати­меться більше не припускатися подібних прорахунків. Народ, що усвідомив свою історію, має більше шансів посісти гідне місце в майбутньому.
  Ніщо не звеселяє душу людини так, як споріднена праця
На завершення роздуму підсумую: щасливий  той, хто знайшов споріднену працю. У ній людина виявляє свій твор­чий потенціал, збагачується духовно і, головне, відчуває себепотрібною.

Ганна ШВЕЦЬ, кандидат філологічних наук, Інститут філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка

Редагування твору: як знайти свої помилки


Редагування твору – один із найважливіших і найвідповідальніших етапів у роботі над власним висловленням. Здавалося б: якщо твір готовий, то ви вже виконали свою основну місію. Але ж ні! Вам обов’язково потрібно знайти свої помилки. Краще їх виявите ви, аніж перевіряльник. Чи не так?)

При редагуванні твору потрібно вдумливо перечитувати на­писане, стежити, аби у висловленні не було повторів, думки були сформульовані просто й чітко, не було за­надто ускладнених конструкцій, щоб була дотримана схема твору-роздуму.
Пропонуємо вам зразок такого аналізу. Для цього використаємо ліворуч учнівський роз­дум. Цифрою виділяємо помилки. Після твору знайдете коментарі до помилок.

Краса врятує світ
Тема, запропонована для роздуму,  дуже цікава. На мою думку, в цих словах скрита (1) велика надія, віра в те, що на­стане час, коли краса людсь­ких почуттів (2) переможе і (3) оволодіє світом, в (4) яко­му зараз панують такі почуття (2), як недовіра, зневага, байдужість, жадність (5). Я, як і Ф. Достоєвський_ (6) щиро вірю в це, сподіваюсь (7). Я розумію, що це буде можливо, тільки якщо кожна людина на планеті буде від себе вимагати удосконалення (8).
Спробую довести свою думку методом від протилеж­ного. Давайте озернемося (9) й подивимося на нашу країну. Ми всі свідки політичної та економічної криз, які тягнуть Україну вниз. Причиною всім цим (10) проблем є недовіра людей один одному (11); невміння поступитися своїми позиціями (12), (13) заради розквіту держави; ненажер­ливість людей, які збільшують свої капітали за рахунок гро­шей бідних і середніх класів суспільства. Що ж, як не краса людських почуттів, взаєморо­зуміння (14) може вивести країну з цього стану?!
Скарбниця світової літера­тури дає багато прикладів кра­си. Силу кохання описує всвоєму (15) творі «Тигролови» І.Багряний. Коханню Наталки і Григорія ніщо не може бутина перешкоді (16).  Говорячи про красу почуттів, не можна не згадати О. Пушкіна. У його повісті «Капітанська дочка» коханню головних героїв не може перешкодити (16) навітьГромадянська (17) війна. Ко­хання все перемогає (18).
Історія теж багата на при­клади з цієї теми. Сила волі, небайдужість до долі своєї країни, почуття справедливості прокинулися в людях в 1980-1990 роках_в_східноєвропейських (19) країнах, які повстали проти тоталітарного режиму СРСР.
Отже,  можно (20) прийти до висновку, що перед красою людських почуттів ніхто не може встояти (21). Рано чи пізно добро переможе. Як я вже казала, я сподіваюсь, що краса врятує світ. І якщо кожна людина буде цього бажати, чекати, це стане реальністю.
  1. Лексична помилка: треба прихована.
  2. Повтор слів. Можна замі­нити: краса людських взаємин.
  3. Порушено закон мило­звучності мови (треба пере­може й оволодіє).
  4. Після коми перед приго­лосним потрібен у, а не в (світом, у якому – слово якомупочинається на при­голосний звук [й]).
  5. Лексична помилка: треба жадібність.
  6. Порівняльну конструк­цію  як і Ф. Достоєвський треба виділити комами з обох боків.
  7. Граматична помилка: ві­рити у щось, а сподіватися на щось. Можна переформулювати думку так: Як і Ф. Достоєвський, я щиро вірю в це, сподіваюся на торже­ство добра й краси.
  8. Збіг двох голосних неба­жаний (вимагати вдоскона­лення).
  9. Озирнемося.
  10. Граматична помилка: причина чого?, а не чому? (причиною всіх цих проблем).
  11. Граматична помилка: не­довіра людей один до одного.
  12. Потрібно вжити форму однини: своєю позицією.
  13. Кома не потрібна.
  14. Конструкцію з як треба виділити  комами з обох боків.
  15. Важкого для вимови збігу приголосних (в св, в хв. та подібних) слід уникати: у своєму творі.
  16. Двічі повторюються майже однакові вирази (бу­ти на перешкоді  не може перешкодити). Один із них треба замінити: стати на заваді.
  17. Це не власна, а загальна назва: громадянська війна.
  18. Перемагає (чергування о  а: перемога – перемага­ти, допомога – допомагати).
  19. Між приголосними по­трібен прийменник у: про­кинулися в людях у 1980-1990 роках усхідноєвропей­ських країнах.
  20. Можна.
  21. Нечітко сформульована думка. Краще написати так: перед красою людських по­чуттів зло безсиле.

Аналізуючи будову цього твору, можна зазначи­ти таке.
1.  Структура твору загалом витримана, у кожній частині використано відповідні вирази.
2.  Аргумент лише один.
3.  Приклади з літератури (про красу кохання) зовсім не відповідають аргументу (про недовіру й ненажерливість, що панують у суспільстві).
Щоб поліпшити твір, потрібно додати ще один аргумент, мотивуючи наступні приклади про кохан­ня. Це можна зробити, перенісши абзац з історич­ним прикладом ближче до відповідного аргументу, а вже після нього сформулювати другий аргумент і навести приклади про кохання.
Історія дає багато прикладів щодо цього аргу­менту. Сила волі, небайдужість до долі своєї країни… (Далі за текстом твору.)
Другий аргумент  усепереможна сила красивих людських почуттів, які витримують надзвичайні випробування. Найкращі зразки світової літератури приваблюють саме такими прикладами. Так, красу й силу кохання описує у своєму творі «Тигролови» І. Багряний… (Далі за текстом твору).


Структура власного висловлення: корисні поради

Структура власного висловлення: корисні поради

Власне висловлення є важливою частиною тесту з української мови та літератури, тож написати його потрібно як найкраще. Тому слід точно дотримуватися визначеної структури твору. Прочитавши та запам’ятавши ці рекомендації можна набрати на творчому завданні багато балів.

І. Структура твору
Дотримання певної визначеної схеми під час написання твору-роздум – доконечна вимога, виконання якої допоможе учневі переконливо довести свою думку, а вчителеві дасть орієнтири для об’єктивного оцінювання. Отож пропонуємо старшокласникам запам’ятати структуру:
1.Теза
2. Аргументи.
3. Приклад з літератури чи інших видів мистецтва.
4. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
5. Висновок.
Середня частина може варіюватися: або по­даємо одразу всі аргументи (мінімум два), або по одному, наводячи після кожного приклад. Тоді схема твору матиме такий вигляд:
1.Теза.
2. Перший аргумент.
3. Приклад з літератури чи інших видів мистецтва.
4. Другий аргумент.
5. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
6. Висновок.
Слід наголосити на логічному зв’язку всіх елементів структури: аргументи доводять тезу, приклади підтверджують правильність аргу­ментів. Це означає, що коли висунути дві тези, то потрібно аргументувати кожну з них двома дока­зами й до кожного добирати приклади. Тут неважко й заплутатися. Тож треба намагатися чітко й лаконічно викладати свої думки.
Учень повинен знати, що під час оцінювання структури його твору звертатимуть увагу на такі моменти: наявність усіх названих елементів структури, пов’язаність їх (тезі відповідають ар­гументи, приклади й висновок) і використання спеціальних слів та виразів, потрібних для кож­ної частини тексту. Це означає, що, оцінюючи те­зу, викладач візьме до уваги таке:
  • теза є;
  • вона розташована на початку твору;
  • вона сформульована чітко;
  • у ній є конструкції, які виражають власну думку.
До прикладів, аргументів та висновкувимоги такі:
  • аргументи містяться після тези та відповіда­ють їй;
  • аргументів мінімум два (!);
  • приклади йдуть після аргументів і відповіда­ють їм;
  • прикладів мінімум два (!): один із художньої літератури чи інших видів мистецтва та один з історії, суспільно-політичного чи власного життя;
  • висновок міститься після прикладів і відповідає тезі;
  • використані спеціальні слова й вирази, які по­трібні для аргументації, наведення прикладів та ви­сновку (див. таблицю нижче).
На ЗНО за кожну з п’яти структурних частин твору мож­на отримати максимум 2 бали. Ще 2 – за логіч­ність твору: поділ на абзаци, логічний розвиток думки, використання спеціальних виразів для зв’язку думок.
Отже, за структуру твору макси­мально може бути 12 балів. Якщо наступних 12 – за ідеальну грамотність – здобути не так просто, то цілком реально навчитися правильно будувати структуру твору-роздуму.

Ганна ШВЕЦЬ, кандидат філологічних наук, Інститут філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка





Спеціальні слова й вирази у власному висловленні


Спеціальні слова й вирази є дуже важливими у власному висловленні. Але їх треба ретельно підбирати і, головне, не зловживати ними. Зверніть увагу, що правильне використання цих слів, виразів і конструкцій може додати вам кілька балів, а помилка у застосуванні навпаки – коштуватиме їх.

Теза

  • Я думаю, …
  • Я вважаю, …
  • Мені здається, що …
  • На мою думку, …
  • На моє переконання, …
  • Моя точка зору на цю проблему така: …

Аргументи

  • Я так вважаю, тому що …
  • Чому я так думаю? Тому що …
  • Аргументом на користь моєї думки мо­же бути те, що …
  • До того ж …
  • Довести своє твердження я можу такими аргументами:
  • по-перше, …, а по-друге, …
  • На користь моєї думки можу навести такі аргументи: …
  • Моє переконання ґрунтується на тому, що, по-перше, …,
  • а по-друге, …
  • Хоч моя думка, можливо, видається див­ною, спробую переконати вас такими аргумен­тами: ….

Приклади

  • Скарбниця світової літератури дає багато прикладів щодо порушеної проблеми. Так, …
  • На згадку приходить герой …
  • У зв’язку з порушеною проблемою хочеться згадати твір …
  • Яскравим прикладом саме такого ро­зуміння … особисто для мене є …
  • Проблема … є дуже актуальною, тому бага­то прикладів її розв’язання дає саме життя.
  • Говорячи про … , не можна не згадати …
  • Повертаючись до думки про … , можу наве­сти такий приклад: …
  • Як я вже зазначав, … Щодо цього яскравим прикладом є образ … з твору …
  • Тема мого роздуму порушується у творі … . Там …
  • Найкращою ілюстрацією такого розуміння проблеми є герой … з твору …
  • Історія також дає багато прикладів … Один із них – …
  • Згадаймо постать видатного … Захоплює його …
  • Хоча мій власний життєвий досвід ще порівняно малий, можу сказати, що …
  • Хочу навести приклад із власного життя …

Висновок

  • Отже, можна дійти висновку, що …
  • Підсумовуючи, можна зазначити: …
  • Таким чином, можна зробити висновок, що …
  • Отже, бачимо, що …
  • На завершення свого роздуму підсумую: …

Вирази для зв’язку думок

  • По-перше, по-друге, …
  • Повертаючись до думки про…, хочу зазначити, що …
  • Як я вже стверджував, …
  • Як уже зазначалося, …
  • Як можна побачити, …

Наголо­шуємо, що з великого арсеналу запропонованих ви­словів учневі у його творі потрібні одна-дві конст­рукції з кожного блоку. Звертаємо увагу школярів, що вирази для зв’язку думок не є закріпленими за певною частиною твору. Наявність їх впливає на кількість балів за логічність твору, отож вони не­обхідні.
Оптимальний варіант використання їх – в аргументах і прикладахВажливо ретельно підбирати запропоновані конструкції. Якщо, наприклад, у висновку написати «Я думаю», можна втратити 1 бал, оскільки цей ви­раз доцільно використовувати у формулюванні тези.

Приклади для власного висловлювання: таблиця


Приклади для власного висловлювання: таблиця


Пропонуємо вам таблицю-шпаргалку, в якій поміщено приклади з української літературі та історії України до творів різної тематики, які є на нашому сайті. Це ще не вичерпний перелік, але, ми споліваємося, їх буде достатньо, щоб наштовхнути на думку. Гадаємо, вона стане в нагоді кожному майбутньому абітурієнту! 

ТемаПриклад з літературиПриклад з історії

Образа

Пригадаймо Мавку з «Лісової пісні» Лесі Українки. Героїня,  незважаючи на зраду коханого, благає Лісовика, щоб той перетворив хлопця – вовкулаку знову на людину, не думає про помсту Килині чи матері Лукаша, які завадили її щастю. Лісова красуня, маючи можливість покарати, прощає всіх.Прикладом може слугувати Авраам Лінкольн, видатний президент Америки. Своє спілкування з людьми він будував таким чином, що не тільки  не уникав спілкування з неприємними людьми, але й відповідав на неприязнь до себе людяним ставленням.Так у розпалі передвиборчої боротьби за президентство А. Лінкольн зіштовхнувся з дуже підступним, рішучим та впливовим опонентом -Чарльзом Совордом. Ця людина використовувала будь–яку можливість, аби висловити своє негативне ставлення до майбутнього президента Америки.Проте Лінкольн, перемігши, запросив Соворда очолити один вз важливих постів у своїй адміністрації. Останній був уражений ставлення до себе, служив в адміністрації Лінкольна вірою та правдою.

Туга за батьківщиною

Прикладом є життя Г. Многогрішного з роману І.Багряного «Тигролови». 
Коли Григорій втік з потягу та  опинився в тайзі, він постійно відчував тугу за Батьківщиною, незважаючи на те, що знайшов прихисток в українській родині, де шанували народні традиції та звичаї. 
Герой страждав від того, що на Україні лишилися його рідні та друзі, а для нього дорога додому закрита.

Безділля

Пригадаймо сина Крячка з п’єси О. Коломійця «Дикий Ангел»: хлопець зростав егоїстом, не працював, не навчався, пив – гуляв за батьківські кошти  і врешті – решт опинився в міліції.

Вплив багатства на людину

Яскравим прикладом є життя головного героя п’єси І.Карпенка – Карого «Хазяїн» Т.Пузиря. 
Щоб більше заробити й зекономити Терентій Гаврилович  менше платить селянам, погано їх годує, іде на махінацію з вівцями, навіть прагне видати доньку за багатого поміщика, незважаючи на те, що дівчина кохає бідного вчителя.

Совість

Так у творі Ф. Достоєвського «Злочин та покарання» головний герой Раскольников через те, що йому  не вистачало коштів на існування, обдумує й здійснює вбивство лихварки. І саме совість примусила героя зізнатися в скоєному та отримати спокій його душі. 
Не зважаючи на те, що Раскольников опинився на каторзі, він почувався спокійним, навіть щасливим  від того, що розповів про свій злочин.
Якщо в людини немає совісті, то вона скоїть злочин та буде спокійно далі жити, насолоджуючись життям.
Наприклад, усім відомий Комод, щоб стати імператором, підступно  вбиває батька – Марка Аврелія – і живе без мук совісті, радіє життю.

Розум (знання)

Головний герой твору Даніеля Дефо Робінзон Крузо, опинившись на безлюдному острові, завдяки своїм знанням зміг вижити. 
Він побудував хижу, зумів здобути їжу, захиститись від диких тварин.
А для Аристотеля прагнення багато знати, відкрити щось нове було сенсом життя. 
Він не переймався через те, що був бідним, бо вважав, що саме знання – найголовніший скарб.

Доброта/ Людяність

Задумувалась у свій час над цією проблемою й Ольга Кобилянська. У своєму творі «Людина» вона на образі ОлениЛяуфлер допомагає нам зрозуміти, що справжньою людиною є та, яка дотримується моральних принципів і не пасує перед труднощами, яка прагне щастя іншим. 
Не зважаючи на те, що Олена виходить заміж  з розрахунку за лісничого Фельса ( її батьки й сестра могли б опинитися на вулиці без засобів для існування), вона залишається Людиною, бо думає не про себе, а про майбутнє благополуччя рідних.
Чудовим прикладом є матір Тереза, яка присвятила себе служінню людям. 
Заснувавши Орден Милосердя, вона спрямувала свої сили на допомогу всім стражденним: спочатку навчала дітей, потім організувала для притулок для бездомних , кинутих хлопчиків та дівчаток, відкрила лікарню для бідних. 
І всі у світі (і той безпорадний хворий, що помер на руках мати Терези, і ми) пам’ятають  цю тендітну жінку, яка стала для кожного взірцем великої Людини.

Рідна мова

Досі серед українців середнього віку є мазайли, які, як Мина з п’єси М.Куліша, вважають, що рідна мова ні їм ні дітям не потрібна, не намагаються її вивчити. 
Вони не розуміють, як і Мазало, простої істини: якщо ти – громадянин України, то мусиш знати рідну мову.

Колективна свідомість /
Влада однієї людини

Пригадаймо п’єсу І Кочерги «Свіччине весілля»: Київ знаходився під владою воєводи, який, приховавши грамоту про відміну заборони палити світло, зробив життя ремісників нестерпним. Кияни підняли повстання проти свавілля литовця й здобули світло. Вони вірили в краще й доклали спільних зусиль, щоб змінити своє життя.Чи зміг би Сталін (окрема особистість)  сам виграти війну?
Чи зміг би Хрущов самотужки запусти в космос перший супутник? 

Книги

Про роль книги в житті людини йдеться і в романі П. Загребельного «Диво».Малий Ярослав ріс хворобливим, кульгав на одну ногу. Князь Володимир не брав його в походи, не навчав військовій справі. 
У хлопця була лише одна розрада: читання книжок. Любов до книги, а згодом отримані знання зробили з Ярослава Мудрого найбільш освічену людину. 
Ставши князем, він дбав про розвиток освіти в Київській Русі, побудував Софію Київську, зібрав першу бібліотеку.

Заздрість

Схожу історію ми знаходимо у творі О.Кобилянської «Земля». 
Сава заздрить Михайлові через те, що у спадок старшому братові дістанеться батькова земля. 
Саме заздрість штовхає Саву на злочин: він вбиває брата, щоб стати єдиним спадкоємцем. 
Цей вчинок молодшого брата руйнує й щастя Анни,життя  її дітей.
 Пригадаймо Цезаря та його синів. Молодший брат заздрив старшому через те, що той посів на троні й правив країною. 
І ця заздрість пережила щастя життя: через деякий час старший брат помер.

Мистецтво

Під час  Великої Вітчизняної війни Гітлер, намагаючись прославити себе, дбаючи про власні інтереси, намагався за допомогою своїх прислужників ввезти з усіх країн шедеври світового мистецтва і не зважав на те, що вони мають велике значення для певної нації. 
Коли німці стояли під Києвом, небайдужі люди, службовці київських музеїв рятували Софію Київську  й Андріївську церкву від шалених німецьких бомб, обкладаючи будівлі мішками з піском, рятували експонати й цілі музейні виставки, евакуюючи їх в більш безпечні місця. 
Кияни відчували й бачили красу мистецтва, вони цінували надбання минулих поколінь.

Чесність

 От хоч би дії  одиного із головних героїв п’єси І. Кочерги «Свіччине весілля» князя Ольшанського. 
Меланка не відповідала йому взаємністю. А Ольшанський намагався силою залишити дівчину біля себе, але не став щасливив від того, бо Меланка загинула під час пожежі в його палаці, коли почалось повстання ремісників.

Збереження природи

У своїй поемі «Чорнобильська Мадонна» Іван Драч розповідає про найстрашніше зло, яке було заподіяно людиною природі – аварію на атомній станції.
Через недбале ставлення до своїх обов’язків, халатність, власні амбіції трапився вибух, який вплинув на життя усього живого. 
Письменник застерігає нас від необдуманих кроків, помилок, закликає берегти довкілля.
І в історії розвитку людства є чимало прикладів тому, як науковий прогрес призвів до трагічних наслідків. 
По закінченні ІІ світової війни американці, які на той час вивчили властивості атома, скинули на Хіросіму та Нагасакі атомні бомби. 
Ідучи на цей крок, уряд США переслідував власні амбіції та не думав про наслідки бомбардування.

Страждання – діяльність

Пригадаймо  історію головного героя повісті Федора Достоєвського «Злочин і покарання» Г. Раскольникова. 
Власна філософія та обставини життя змусили героя скоїти вбивство лихварки, проте совість не давала спокою Раскольникову, він уникав спілкування з людьми, через деякий час  захворів. Страждання героя теж призвели до дії. Він вирішив зізнатися в скоєному злочині, тим самим позбавився душевних мук.
І на підтвердження цієї думки можна навести приклад з життя Клеопатри, яка була в розпачі після смерті чоловіка. 
Але щоб далі жити й приносити користь рідній країні, вона одружується із його сином, тим самим забезпечує мир у країні.

Освіченість

Пригадаймо пана сотника із повісті Г. Квітки – Основ’яненка «Конотопська відьма». Незважаючи на те, що Забрьоха мав чин сотника( посада йому дісталася в спадок від батька),  був неосвіченою людиною: не вмів писати, читати, рахувати. 
Це й зумовило його цілковиту залежність від свого писаря, який і козаків рахував, і листи писав, і допомагав одружуватись сотнику, і … робить усе, щоб усунути того з посади.

Справедливість/ Образа/ Доброта

Пригадаймо Мавку з «Лісової пісні» Лесі Українки. 
Героїня,  незважаючи на зраду коханого, благає Лісовика, щоб той перетворив хлопця знов на людину, не думає про помсту Килині чи матері Лукаша, які завадили її щастю. 
Лісова красуня, маючи можливість покарати, прощає всіх.

Помилка у житті

Героїні Шевченкових творів Катерина і Ганна по-різному заплатили за допущені у молоді роки помилки. 
Перша по кількох місяцях поневірянь із малою дитиною, не знайшовши підтримки і співчуття, вчинила самогубство, а сина залишила напризволяще, щоб він сирітським життям спокутував її гріх. 
Обманута Ганна зробила по-іншому: вона підклала свого сина під двері хати, в якій жило бездітне подружжя, а сама через кілька днів попросилася до них наймичкою. 
Наймичкою прожила весь вік, наймичкою вважав її Марко, сама вважала себе наймичкою, тому і відмовилася бути посадженою матір’ю на весіллі юнака, бо боялася викрити себе чимось.
Тільки перед смертю їй вистачило сили зізнатися у скоєному.
 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС, яка разом із радіаційним пилом рознесла по світі біль і горе. 
Дорогою ціною Україна платить за помилки тих, хто спроектував і збудував станцію на березі Прип’яті, де, на думку багатьох учених, цього не можна було робити. 
Не хотів би відчути себе на місці й тих, хто керував експериментом і допустив помилку під час випробовування реактора. Переконаний, що такі помилки ведуть людство до самознищення.

Доброта/Добре слово

Іншим доказом є, на мою думку, Чіпка Варениченко із роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Панаса Мирного. 
Грубі й образливі насмішки, які довелося зносити малому Нечипору, жорстоке ставлення матері, пригнобленої безпросвітною роботою, обман і сваволя з боку волосної влади перетворили шукача справедливості на запеклого злочинця. 
Мудрим і повчальним є й інше прислів’я: «Слово – не горобець: вилетить – не впіймаєш».
Прикладом є життя і діяльність Матері Терези, яка добрим словом і ділом допомагала тим, хто опинився в біді. 
Разом із помічницями вона приходила до приречених і зверталась до них з такими словами, які втамовували душевний біль, давали розраду і надію. 
Ще за життя її називали святою, а кількість прихильників та однодумців відчутно зростала.

Талант/Праця

Український мандрівний філософ і поет Григорій Сковорода сформулював ідею «сродної праці», яка, на мою думку, тісно пов’язана із талантом людини. 
Кожен із нас народжується з особливим, притаманним тільки йому обдаруванням, і якщо така людина зуміє реалізувати свої здібності, то вона відчуватиме задоволення від життя і праці. 
Саме цю думку покладено в основу байки «Бджола і Шершень».
Дуже часто талант відіграє вирішальну роль у долі людини. 
Згадаймо хлопчика-сироту, який, завдяки своєму природному таланту до малювання, зміг вирватися із кайданів кріпацтва і стати студентом Петербурзької академії, а згодом – Великим Кобзарем, пророком українського народу.

Музика

У повісті В. Короленка «Сліпий музикант» розповідається про те, як музика допомогла головному героєві, сліпому юнакові, безпорадному і безталанному, знайти себе в житті і стати корисним для людей. 
Через музику сліпого кобзаря він зрозумів, що його особисте горе ніщо в порівнянні із стражданням сотень і тисяч нещасних. 
Ставши відомим музикантом, він відчув радість життя і свою потрібність іншим людям. 
Музика зробила із немічного каліки повноцінну, духовно багату людину, яка змогла подолати своє горе.
Наш земляк, всесвітньовідомий піаніст Святослав Ріхтер завдяки наполегливій праці здобув широке визнання і славу. 
Почувши вперше музичні твори від свого батька, органіста лютеранської церкви, він закохався в музику на все життя. 
Його віртуозне виконання підкорювало серця мільйонів слухачів.
Читайте також:Приклади для власного висловлювання: таблиця