"Людині бійся душу ошукать,бо в цьому схибиш - то уже навіки". Ліна Костенко."

неділя, 30 вересня 2018 р.

Мова художнього твору в таблицях і схемах

Тропи, стилістичні фігури, система віршування - все це можна знайти у чудовій таблиці "Мова художнього твору у таблицях і схемах" від Олійник Ірини Геннадіївни


"Рецепти" успішного складання ЗНО з української мови

Найбільше чомусь лякає одинадцятикласників написання власного висловлювання. Але не такий страшний чорт, як його малюють. Випускники майбутніх років часто діляться своїми "секретами" успішного складання, які я пропоную вам взяти до уваги. Все у ваших руках!

1. Починайте з останнього завдання
Хоча твір йде останнім пунктом, краще приділити час йому.
По-перше, можна заробити 20 балів, а будь-яке інше завдання дає максимум 4 бали. По-друге, тільки цю частину буде оцінювати екзаменатор, а не комп’ютер, тому бажано написати виразно і не допускаючи різночитань. Після цього експерти радять відповісти на питання по літературі і найбільш складні для вас по мові (забуті теми та завдання на встановлення відповідності). Далі можна «поклацати» прості мовні завдання, а на закуску залишити читання тексту і відповіді по ньому (це просто, але навіть якщо не встигнете, втрачаєте мінімум балів).
2. Заробіть бажані два бали
Помилки у творі не так страшні, як «словесна каша». Судіть самі: по два бали нарахують за правильно сформульовану тезу, аргументи, приклади (один з літератури, другий — з власного досвіду чи історичний факт), висновок. Понад те — два бали за логічність і послідовність. Виходить, якщо зовсім погано зі знанням мови, але логічно мислите і пам’ятайте матеріал з літератури, отримаєте 12 балів — стільки ж, скільки за відмінне виконання п’ятої частини всіх інших завдань. За всілякі помилки можна втратити не більше 8 балів. Дві однотипні негрубі зараховують як одну. Бал знижують, якщо набралося кілька недоліків.
3. Сто слів на тему
Завдання — написати сторінку тексту, 200-250 слів, інакше можуть знизити бал. Якщо ж вам
вдалося укластися менш ніж у сто слів — не тіштеся, такий твір взагалі не зарахують і не стануть читати. Не перевантажуйте відповідь «порожніми» словами, інакше не вистачить місця і часу на докази. Більше трьох прикладів не принесуть додаткових балів, якщо не встигнете з висновками. Якщо ж двічі наводити аргументи на користь однієї думки, оцінку знизять.
4. Інтернет рясніє «старовиною»
Не намагайтеся вгадати, якої саме тези чекають від вас з тієї чи іншої теми: стверджувати
можна що завгодно, головне — довести. Забудьте про старі добрі твори, які викладені на багатьох сайтах як приклади по темам. Краще їх взагалі не читати. Там акцент на пишні фрази, «воду», приправлену ідеологією. Зараз же потрібні логіка і точність. Так що багатство, виразність мови — «родзинка на торті»: якщо впевнені у своєму тексті, можна дозволити гру словами, метафори. Але не ризикуйте заплутатися в образах, зробити твір «туманним», суперечливим — можна втратити до 8 балів.
5. Логіка важливіше ерудиції
Послідовність так само важлива, як в математиці. Якщо там рівняння не сходиться, ви помітите помилку, але багато учасників ЗНО благополучно не помічають, що їх приклади недоречні, суперечать головній думці або висновок напрошується зовсім не той, про який заявляли спочатку.
Правда, у частини людей так влаштовано мислення: точно сформулювати, про що хочеться сказати, їм простіше вже під час написання тексту. Якщо висновки виявилися сюрпризом для вас самих, не лякайтеся: просто перепишіть тезу. Головне — не намагайтеся показати суперечливість своєї натури, доводячи то одне, то інше — це зведе нанівець ваші зусилля.
Деякі учасники ЗНО вважають, що ясність мислення навіть важливіше знань з літератури: досить пам’ятати один улюблений твір, щоб прив’язати його до будь-якої теми твору.
6. «Моя бабуся вважає»
Хоча модно наводити приклади з особистого життя, все ж більше екзаменаторам подобаються посилання на історичні факти або епізоди з життя письменника. Оцінять і згадку сучасних українських авторів, яких немає в програмі ЗНО. Якщо ж пишете про себе, не плутайте приклади з доказами: моя бабуся вважає — не аргумент.
7. Вгадати з першого слова
Крім твору, більшість абітурієнтів складними вважають завдання на визначення учасника за його цитатами. Не мучте пам’ять — напружте логіку: шукайте в уривку дати, деталі, які говорять про те, де і коли міг бути написаний твір. Якщо не встигли прочитати всі тексти і в останній день перед тестами у вас вже алергія на книги, знайдіть і послухайте аудіоверсії з коротким змістом творів.
ВАЖЛИВО НА ЗНО!
Якщо білий аркуш лякає
Якщо вам здається, що по темі твору не знаєте зовсім нічого, заспокойтеся, закрийте очі і уявіть «картинки», пов’язані з нею, запишіть свої асоціації.
Іноді «розгойдати» підсвідомість допомагає такий спосіб: намалюйте інтелект-карту. За «страшним терміном» — прості дії: на чернетці напишіть в центрі тему, а від неї — стрілочки, під якими пишіть або малюйте символами все, що має відношення до задачі. Коли думки стануть наочними, набагато простіше складати зв’язний текст.

Згадати все! (візуальні конспекти з літератури)

Чим ближче ЗНО, тим більша паніка в одинадцятикласників. Мозок просто переповнений інформацією, і все частіше виникає питання: "Як? Як можна запам'ятати все? Це нереально! Я нічого не згадаю!" 
Євген Мірошниченко, бізнес-тренер, психолог, президент Асоціації практичних психологів, дає поради як ефективно вчитись і пригадувати вивчене. 
На одній з них, ейдотехніці,  (з грец. ‑ «образ») зупинюсь детальніше. Головний інструмент ейдотехніки – це створення візуального конспекту (шпаргалки). Це те, що людина сама виробляє на основі почутого або прочитаного ‑ перетворений, «переварений» матеріал, утілений у чомусь: конспекті, схемі, малюнку тощо.
Тому можна запам'ятовувати таким чином: замальовувати свої думки й образи за мотивами отриманої інформації. Для запам'ятовування творів – зображати інформацію у вигляді «будиночка», розташовуючи на третьому поверсі інформацію про жанр, стиль і літературний напрям тексту; на другому ‑ дані про автора, історію створення та роль твору в історії; на першому ‑ сюжет, композиція та персонажі.

 На безмежних просторах Інтернету знайшла ось такі візуальні конспекти. Можливо, комусь стане у пригоді саме такий метод запам'ятовування. Успіхів!

















ЗНО-2018: оновлена таблиця за всіма творами української літератури

Пропоную вашій увазі таблицю за творами української літератури відповідно до нової програми ЗНО. Таблицю можна переглядати на блозі, а можна завантажити у форматі docs,  pdf



ЗНО: літературні пазли

До ЗНО залишається все менше днів, а в голові "каша" з авторів, назв творів і героїв? Ніяк не можете запам'ятати, хто що написав і до якого жанру належить твір? Пропоную ще один спосіб запам'ятовування великого об'єму інформації  - літературні пазли.
Це виглядає як в таблиця, яка має чотири різнокольорові стовпчики : блакитний - автори, жовтий - назви творів, зелений - жанри, рожевий - герої, образи, символи . Завантажити її у форматі docx можна ТУТ

Таблицю потрібно роздрукувати...



...розрізати на  прямокутники


... пазли готові. Залишилося тільки перемішати і складати



Для зручності пропоную поетичні твори складати окремо, а прозові, драматичні і ліро-епічні - окремо, адже прямокутників аж 220. Коли вже натренуєтесь, можна спробувати скласти весь пазл. Успіхів вам!

Твори ЗНО на екрані

Екранізація літературних творів сьогодні є дуже популярною, тому що саме вже створені шедеври нерідко стають прекрасним сюжетом для кінофільму. 
Звичайно, для успішного складання ЗНО просто необхідно прочитати тексти художніх творів, адже фільм не завжди передасть всі особливості, які несе друковане слово. Але часто буває так, що побачене на екрані надовше залишається в пам'яті.
Тож моя порада: читайте книги і дивіться фільми. Одне іншому не заважає, а навпаки  доповнює.
Пропоную вашій увазі екранізації творів української літератури, які є в програмі ЗНО. 
Приємного перегляду!

Пісні Марусі Чурай "Віють вітри, віють буйні..."


Пісні Марусі Чурай "Засвіт встали козаченьки"

"Ой Морозе, Морозенку"
Дума про Марусю Богуславку


"Слово про Ігорів похід" (мультфільм)

Григорій Сковорода "Всякому місту звичай і права" (пісня у виконанні Ніни Матвієнко)

Григорій Сковорода "Бджола та Шершень"

Іван Котляревський "Енеїда" (мультфільм)

Іван Котляревський "Наталка Полтавка" 

Тарас Шевченко "Сон"

Тарас Шевченко "Катерина"


Пантелеймон Куліш "Чорна рада"

Іван Нечуй-Левицький "Кайдашева сім'я"



Іван Карпенко-Карий "Мартин Боруля"

Іван Франко "Гімн"

Іван Франко "Чого являєшся мені у сні?"

Іван Франко "Мойсей" (аудіокнига)

Михайло Коцюбинський "Тіні забутих предків"

"Intermezzo": фільм про перебування М.Коцюбинського у Кононівці й історію написання твору

Леся Українка "Лісова пісня"

Микола Вороний "Блакитна панна" (відеопоезія)

Олександр Олесь "Чари ночі" (відеопоезія, пісню виконує Ніна Матвієнко)

Павло Тичина "О панно Інно..." (відеопоезія)


Павло Тичина "Ви знаєте, як липа шелестить..." (відеопоезія)

Володимир Сосюра"Любіть Україну" (відеопоезія)



Микола Хвильовий "Я (Романтика)"



Микола Куліш "Мина Мазайло" (частина 1)

Микола Куліш "Мина Мазайло" (частина 2)

Богдан-Ігор Антонич "Різдво"

Олександр Довженко "Україна в огні"

Андрій Малишко "Пісня про рушник"


Василь Стус "Як добре те, що смерті не боюсь я..."

Ліна Костенко "Страшні слова"

Ліна Костенко "Українське альфреско"

Іван Багряний "Тигролови"

Безкоштовний посібник для підготовки до власного висловлення від Освіта.ua

    Освіта.ua пропонує до вашої уваги збірник матеріалівстосовно того, як краще діяти на зовнішньому незалежному тестуванні при написанні власного висловлення.
Подані у цьому посібнику матеріали допоможуть пройти своєрідний прискорений курс підготовки до написання власного висловлення на ЗНО з української мови та літератури.
    Працюючи із цими матеріалами, ви можете обрати саме ті питання, які вас цікавлять найбільше, швидко отримати відповіді на них, а також ознайомитися з різноманітними порадами, прикладами тощо. У такий спосіб ви зможете ефективно використати той час, що залишився до дня тестування, і якісно підготуватися до написання власного висловлення.

Відеоурок "Літературні стилі" від Анни Огойко

У цьому відеоуроці ви:

  • побачите таку собі “коротку історію українською літератури” за стилями від монументалізму до постмодернізму;
  • розберетесь з основними рисами художніх стилів української літератури;
  • дізнаєтесь, до яких стилів належать усі твори з програми ЗНО;
  • зробите 3 типові тести ЗНО на стилі з відповідями та коментарями.

Для проходження тесту перейдіть за посиланням: https://200baliv.com/video3/

Сторінка для батьків

Поради батькам при підготовці випускників до ЗНО

Шановні батьки, психологічна підтримка - це один з найважливіших чинників, що визначають успішність Вашої дитини під час здачі ЗНО. Досить часто ми створюємо ситуацію залежності у вашої дитини, на кшталт, - «якщо ти …, то…», нав’язуємо нереальні стандарти, суперництво із ровесниками, - «подивись, як інші стараються…» тощо.  
        Водночас справжня  підтримка повинна ґрунтуватися на підкресленні здібностей, та  позитивних сторін дитини.   Підтримувати свою дитину - значить вірити в нього. Підтримка заснована на вірі в природжену здатність особи долати життєві труднощі при підтримці тих, кого вона вважає значущими для себе. Дорослі мають нагоду продемонструвати дитині своє задоволення від її досягнень або зусиль. 
Інший шлях - навчити підлітка справлятися з різними завданнями, створивши у нього установку: «Ти можеш це зробити!». 
Щоб продемонструвати свою  віру в дитину, батьки повинні мати мужність і бажання зробити наступне:
  •  забути про минулі невдачі своєї дитини;
  • допомогти дитині знайти впевненість у тому, що він/вона справляться із тим чи іншим завданням;
  • пам'ятати про минулі успіхи і повертатися до них, а не до помилок.

       Існують слова, які особливо підтримують дітей, наприклад: «Знаючи тебе, я упевнений, що ти все зробиш добре», «Ти знаєш це дуже добре» тощо.      Підтримувати можна також за допомогою дотиків, сумісних дій, тощо..

Пам'ятайте, основні правила психологічної підтримкиякі є особливо важливими в період підготовки до іспиту:

  • Приділіть дитині увагу (цікавтеся її настроєм, станом здоров'я, проявляйте турботу про її потреби).
  • Забезпечте Вашій дитині місце для роботи, прослідкуйте, щоб ніхто із домашніх їй не заважав.
  • Контролюйте режим підготовки випускника, не допускайте перевантажень, пояснюйте, що обов’язково необхідно робити перерви, змінювати види занять.  
  • Ранкова зарядка, спорт, прогулянки, не повинні бути виключеними із щоденного графіка під час підготовки до здачі тестів.
  • Зверніть увагу на харчування дитини. Подбайте, щоб вдома була поживна і різноманітна  їжа, що забезпечить збалансований комплекс вітамінів.  Памятайте, що такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага тощо стимулюють роботу головного мозку.  При цьому не зловживайте солодощами і борошняним виробами.
  • Залиште для дитини на період іспитів мінімальний перелік домашніх обов'язків, давайте їй зрозуміти, що оберігаєте її.
  • Допоможіть дитині розподілити час підготовки відповідно до певних тем. Дуже важдливо для дитини навчитися робити певні схематичні нотатки, візуально впорядковувати матеріал. Основні формули, положення можна виписати на листочки і повісити у різних куточках  вашого дому.
  • Придбайте різноманітні тренінгові матеріали по тестуванню (Збірники тестів.). Велике значення має щоденне тренування дитини практично працювати із тестами.
  • Вчіть дитину правильно орієнтуватися у часі і розподіляти свій час.
  • Виражайте готовність допомогти і допомагайте в різних питаннях підготовки.
  • Розказуйте про свій досвід здачі іспитів, де це доречно. Розкажіть, що ви відчували перед іспитами. Водночас, не видавайте свого хвилювання перед днем здачі тестів і не переносьте тим самим своє хвилювання на дитину.
  • Прагніть виражати упевненість в силах, не лякайте провалом. Не переживайте за кількість балів, які дитина отримає після тестування. Дитина повинна знати, що кількість балів не завжди осточний і кінцевий вимір її можливостей.
  • Дайте дитині напередодні тестування можливість повноцінно відпочити і добре виспатися. 
Пам’ятайте: головне – знизити напруженість і тривожність дитини та забезпечити їй необхідні умови для занять.

Поради психолога

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗДАЧІ ЗНО - ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ
  Задовго до ЗНО
  • Спочатку підготуй місце для занять. Забери зі столі усі зайві предмети, зручно розклади свої зошити, підручники, ручки тощо;
  • Можна доповнити інтер’єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. НЕ потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо картини, занавіски, серветки,  лампи, тощо.  Також цікаво зауважити, що за твердженням вчених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.
  • Склади план своєї роботи.  Перед тим визнач -  Хто ти є ? -  сова чи жайворонок.  Склади  план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ти робиш і не говорити усім оточуючим:  « Я займаюся чи готуюсь» , а « Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал»;
  • Починай із найважчого, але посильного. Легше і приємніше залишай на після обіду
  • Змінюй заняття із відпочинком. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи. Тривалість перерв у першій половині дня  не повинна перевищувати 5-10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної перерви збільшуйте на 5 хв. Не забувай у час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити короткі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на короткий час. .
  •  Тренуйся щоденно робити тести. Роби це із секундоміром.
  •  Не потрібно заучувати напам’ять певні тексти, вчися робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядай.
  • Регулярно повторюйте матеріал, бажано через 10 хв, після того, як ви вивчали новий матеріал, а згодом через добу. Кожне  наступне повторення повиннно бути коротшим попереднього.
  • Займайся самопереконанням, При всій свій простоті, це є дуже дієва зброя. Повторюй про себе «Я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний і т.д. , я напишу добре тестування».

 День перед здачею ЗНО.
Багато хто вважає, що щоб повністю підготуватися до іспитів бракує одного дня. Це
неправильно.  Вже після обіду важливо  припинити готуватися, здійснити прогулянку на
свіжому повітрі, прийняти душ, підготувати  одяг,  документи, інші необхідні речі.
 У день ЗНО
  • Будь сконцентрованим. Не звертай уваги на поведінку оточуючих. Для тебе повинен існувати лише текст завдань і годинник.
  • Дій швидко, але не поспішай.  Перед тим як дати остаточну відповідь , двічі прочитай завдання, переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається.
  • Спочатку берись за ті завдання, у правильності відповідей на які ти не сумніваєшся.  
  • Пропускай!  Потрібно навчитися швидко пропускати важкі  і незрозумілі завдання, щоб згодом до них повернутися.
  • Читай завжди уважно завдання до кінця.  Розуміти завдання з перших слів і добудовувати закінчення за допомогою власної уяви – це надійний шлях до помилок.
  • Думай лише про поточне завдання. Коли ти бачиш нове завдання, забуть про попереднє.
  • Якщо попереднє завдання тобі не під силу, забудь про цю проблему. Наступне завдання це шанс набрати додаткові бали.
  • Використовуй методику виключення.  Якщо не знаєш правильної відповіді , то можна розпізнати усі невірні відповіді в силу їхньої абсурдності. 
  • Заплануй два круги. Завжди перевіряй себе. Навіть якщо відповідь легка і однозначна на перший погляд.
  • Вгадуй. Довірся власній інтуїції і вона разом із твоїм  логічним мисленням  допоможе тобі.